~ Anime Paradise ~
Bine ai venit pe ~ Anime Pradise ~

  • Ne bucuram ca ai ales forumul nostru ca loc de distractie.
  • Speram sa te integrezi si sa iti faci multi prieteni.
  • Te asteptam cu diverse creatii.
~ Anime Paradise ~
Bine ai venit pe ~ Anime Pradise ~

  • Ne bucuram ca ai ales forumul nostru ca loc de distractie.
  • Speram sa te integrezi si sa iti faci multi prieteni.
  • Te asteptam cu diverse creatii.
~ Anime Paradise ~
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

~ Anime Paradise ~

☻ --> Welcome to my place <-- ☻
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Bine ai revenit pe forum! ^.^ Happy posting and Have fun! <3 In aceasta luna ficul castigator este al dragei noastre Kami, te invitam sa arunci o privire la: Please Remember, un fic yaoi foarte interesant.

 

 Angel Beats

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Saravis
Membru Forum
Membru Forum
Saravis


▌Nume : Sara
▌Sex : feminin
▌Zodiac : Fecioara
▌Data nasterii : 01/09/1997
▌Varsta : 26
▌Puncte : 163
▌Mesaje : 146
▌Reputatie : 3

Angel Beats Empty
MesajSubiect: Angel Beats   Angel Beats I_icon28Mier Iul 11, 2012 4:15 am

Prima dată când am auzit de Angel Beats a fost când m-am uitat la Animax Musix 2010 *nu ştiu sigur dacă spring sau fall* şi am ascultat openingul, care este pur şi simplu superb şi te introduce în starea necesară pentru a te uita la aşa ceva.
Povestea pe scurt ar fi cam aşa: Otonashi se trezeşte doar ca să afle de la Yuri, o fată care la început i s-a părut că debitează numai prostii, că este mort. Yuri îi spune că ea conduce Shinda Sekai Sensen, Afterlife Battlefront (SSS pe scurt) un grup care se revoltă împotriva lui Dumnezeu şi luptă împotriva lui Tenshi (traducere: înger), o fată foarte drăguţă. Neputând crede că Tenshi este rea, Otonashi încearcă să discute cu ea, dar nu merge aşa cum îşi doreşte, şi este înjunghiat în inimă.
Se trezeşte în infirmeria şcolii, aflând că în această lume poate muri de câte ori doreşte, căci va reveni din nou la "viaţă". Otonashi decide să intre în SSS şi să se lupte cu Tenshi, dar se simte atras de ea. Însă este o singură problemă, Otonashi nu-şi poate aduce aminte decât numele său. Aşa că în încercarea sa de a-şi afla trecutul, descoperă adevărul din spatele vieţii de după moarte.
Păi, ce pot să spun despre acest anime? A reuşit să mă facă să râd de mor, ca pe urmă să plâng ca un bebeluş. Da, eu plâng destul de repede, însă îmi trece repede. Dar de data asta am avut un ghem în stomac, chiar şi după ce am trecut de mult de faza emoţionantă.
Povestea... Iniţial, am crezut că este o altă poveste school life, cu ceva elemente fantasy, la faza cu Tenshi. Însă, imediat ce te uiţi la câteva episoade, începi să te ataşezi de personaje, să adori felul lor de a fi şi să rămâi mască la fiecare poveste. Pentru că în această lume ajung doar cei care au avut o viaţă tragică şi tristă.
Grafica este foarte drăguţă, bineînţeles că nu se compară cu anime-urile noi şi recente, însă personajele sunt foarte frumos "desenate".
Personajele... Sunt cele care m-au făcut să adaug Angel Beats printre favorite şi să-i dau 10 pe myanimelist. Sunt multe, şi destul de puţine sunt dezvoltate la maximum, multe încă stând în umbră şi înconjurate de mister. Însă orice persoană care face parte din SSS a avut parte de o soartă crudă şi din această cauză se revoltă împotriva lui Dumnezeu şi drumului pe care l-au parcurs cât au trăit. Îmi place faptul că ei sunt prieteni şi respectă deciziile fiecăruia şi că ar face orice unul pentru celălalt. Angel Beats m-a făcut să realizez cât de mult mi-aş dori să am şi eu parte de astfel de camarazi, deoarece ar face orice unul pentru celălalt, iar împreună formează o trupă perfectă. Parcă se completează perfect, mai ales că unele faze sunt muuult prea amuzante.Oricum, avem o şefă foarte tare care încearcă să-i conducă cât mai bine pe aceşti rebeli, un "înger" neînţeles, o grămadă de idioţi şi o trupă de fete, care au cele mai grozave melodii, Girls Dead Monster (GirlDeMo mai pe scurt).
Să luăm personajele cele mai importante pe rând....
Otonashi este genul acela de personaj care încearcă să mulţumească pe toată lumea şi să se înţeleagă bine cu toţi. Deşi îi lipsesc amintirile, nu are nici o problemă în a vorbi sincer cu lumea şi mai ales încearcă să-i ajute. Este cel care încearcă să se apropie de Tenshi şi le-o prezintă şi celorlalţi ca pe un prieten, nu ca pe un duşman, deoarece ea nu are nici o legătură cu Dumnezeu. Un secret? Ea este defapt om.
Tenshi, sau Kanade, pe numele ei, este ţinta celor de la SSS. Timp de jumătate din anime, luptă unii cu ceilalţi, până ce apare un nou personaj în peisaj, ce se dovedeşte a fi nu atât de rău. În general neînţelegerile provin din cauză că i-a traumatizat viaţa pe care au trăit-o. Mă rog, ea este de fapt o fată grijulie, care încearcă să-şi facă prieteni, dar toţi dispar deoarece devin prea fericiţi. Şi atunci când o persoană e împăcată cu viaţa ei, dispare. Tocmai de aceea Yuri şi restul nu au vrut să petreacă timp alături de ea, deoarece se temeau că vor dispărea, lucru care nu le era permis atâta timp cât luptau împotriva sorţii nedrepte.
Yuri... Este cea care a avut un trecut destul de trist, cei trei fraţi ai mei murind la fiecare zece minute, ucişi de nişte hoţi. Ea fiind sora mai mare, se învinuieşte că nu i-a putut proteja, aşa că nu-şi doreşte să se întâmple din nou acelaşi lucru şi cu cei din SSS. Este destul de ataşată de toţi din grup, deşi este dură ca şefă. Între timp, ajunge să realizeze că lupta cu Tenshi a fost o pierdere de timp.
Hinata este cel care a înfinţat SSS, alături de Yurippe (poreclă pe care i-a dat-o, deoarece îi aminteşte de mama lui). Este plăcut de cei din grup datorită blândeţii lui. Este cel care aduce amuzamentul în majoritatea timpului, dar poate fi şi pervers uneori. Se ataşează repede de Otonashi şi întodeauna încearcă să-şi salveze prietenii şi atunci când vrea, poate să fie foarte bun în ceea ce face.
Iwasawa este solista trupei GirlDeMo şi de-asemenea o fată destul de serioasă. Trupa este foarte populară printre ceilalţi elevi, aşa că este folosită pentru a atrage atenţia, în timpul operaţiunii. Iwasawa îi dezvăluie lui Otonashi viaţa ei şi cum visul ei a fost spulberat din cauza părinţilor ei. Mereu şi-a dorit să cânte la chitara acustică, şi atunci când acest vis i se împlineşte, dispare.
Yui este una dintre cele mai tinere din grup, numindu-i pe Hinata şi Otonashi "sempai". Ea reuşeşte să-i convingă pe cei din SSS să o lase să cânte în locul lui Iwasawa, aşa că devine solista trupei GirlDeMo. Este o fată plină de viaţă, mereu zâmbind şi încercând să ridice moralul celorlalţi, deşi de multe ori îi numeşte idioţi. În general, are conflicte cu Hinata, însă când unul dintre ei este la necaz, se ajută. Ea este personajul principal în episodul 10.

Sfârşitul a fost pur şi simplu sublim, deşi mi-ar fi plăcut altul. Nici măcar epilogul alternativ nu m-a mulţumit -.- Totuşi, m-am bucurat să văd că au şansa să se întâlnească într-o altă lume... Asta înseamnă că există o şansă şi ca Hinata şi Yui să fie un cuplu real.
Angel Beats a fost un anime care s-a jucat cu stările mele emoţionale şi mi-a dat peste cap toată stăpânirea de sine şi gândire. După ce l-am văzut, m-am simţit extrem de goală pe dinăuntru... Dar a fost atât de frumos, de perfect! Nu aş fi găsit un mod mai frumos de a evolua acestui anime. M-a lăsat cu inima strânsă.


Ultima editare efectuata de catre Saravis in Mier Iul 11, 2012 5:00 am, editata de 1 ori
Sus In jos
7Roby7
Membru Forum
Membru Forum
7Roby7


▌Nume : Roby
▌Sex : masculin
▌Zodiac : Leu
▌Data nasterii : 23/07/1999
▌Varsta : 24
▌Puncte : 152
▌Mesaje : 146
▌Reputatie : 0

Angel Beats Empty
MesajSubiect: Re: Angel Beats   Angel Beats I_icon28Mier Iul 11, 2012 4:45 am

Nu am vazut acest anime,dar cred ca e foarte tare daca ti-a lasat acest sentiment,deci cred ca o sa ma uit si eu,multumesc ca l-ai pus pe forum Angel Beats 1199265026 Angel Beats 431368293 Angel Beats 3595735553
Sus In jos
Saravis
Membru Forum
Membru Forum
Saravis


▌Nume : Sara
▌Sex : feminin
▌Zodiac : Fecioara
▌Data nasterii : 01/09/1997
▌Varsta : 26
▌Puncte : 163
▌Mesaje : 146
▌Reputatie : 3

Angel Beats Empty
MesajSubiect: Re: Angel Beats   Angel Beats I_icon28Mier Iul 11, 2012 6:37 am

Mdap, mi-a plăcut foarte mult. Îţi recomand să te uiţi la el :3
Sus In jos
Continut sponsorizat





Angel Beats Empty
MesajSubiect: Re: Angel Beats   Angel Beats I_icon28

Sus In jos
 
Angel Beats
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» You're so hypnotising could you be the devil, could you be an angel
» When you're hurt, when you suffer, I'm an angel undercouver!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~ Anime Paradise ~ :: ¨¢afenea¨ :: °°° คnime °°° :: Alte animeuri-
Mergi direct la: