~ Anime Paradise ~
Bine ai venit pe ~ Anime Pradise ~

  • Ne bucuram ca ai ales forumul nostru ca loc de distractie.
  • Speram sa te integrezi si sa iti faci multi prieteni.
  • Te asteptam cu diverse creatii.
~ Anime Paradise ~
Bine ai venit pe ~ Anime Pradise ~

  • Ne bucuram ca ai ales forumul nostru ca loc de distractie.
  • Speram sa te integrezi si sa iti faci multi prieteni.
  • Te asteptam cu diverse creatii.
~ Anime Paradise ~
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

~ Anime Paradise ~

☻ --> Welcome to my place <-- ☻
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Bine ai revenit pe forum! ^.^ Happy posting and Have fun! <3 In aceasta luna ficul castigator este al dragei noastre Kami, te invitam sa arunci o privire la: Please Remember, un fic yaoi foarte interesant.

 

 Durarara!!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
•’*Obsession•Nightmare•’*
Administrator
Administrator
•’*Obsession•Nightmare•’*


▌Sex : feminin
▌Puncte : 2001
▌Mesaje : 1333
▌Reputatie : 63

Durarara!! Empty
MesajSubiect: Durarara!!   Durarara!! I_icon28Sam Aug 20, 2011 3:15 pm

Durarara!!
Durarara!! Durarara_preview







Plot
Mikado Ryūgamine este un baiat tanar care tanjeste dupa viata interesanta de la oras .La invitatia pritenului sau din copilarie Masaomi Kida , el isi paraseste casa pentru a merge la liceul Raira Academy, in Ikebukuro, Tokyo.
Priteneul sau masaomi il avertizeaza despre oamenii care traverseaza starada in oras : un om violenta imbracat ca si baraman ,un spargator de informatii si un grup misterios care se cheama ,, Dolarii''.
In prima zii in oras Mikado este martor la o legenda urbana : ,, Black Rider'' preupusul motocilist fara cap .
Naratiunea urmareste in mod egal fiecare caracter din anime , aratand cum vietile lor se intersecteaza creend astefel un bun plotline penrtu fiecare caracter stiut pentru un incident comun .

Personaje :
Mikado Ryūgamine
Un baiat care este in primul an de liceu care sa mutat in Ikebukuro multumita incurajarilor de la cel mai bun prieten Masomi Kida . El s-a mutat cu speranta ca va aveea o viata mai aventuroasa ca si ceea pe care a avut-o a trait-o in Saitama. Mikado incearca din geru sa isi schimbe imagine da nu are nici un noroc real , desi isi face destul curaj sa devina Reprezentantul clasei alaturi de Anri Sonohara .
Mikado a avut momente cand vorbea cu mintea lui si Masaomi sutine ca admira acest lucru depre el .El este singur creator ramas al grupurlui infamos ,, Dollari''.
Pare indragostit de Anri dar niciodata nu a gasit o sansa sa ii spuna acest lucru . Ori de cate ori este aproape sa i marturiseasca acest lcuru ea pleaca .Desori Mikado ia sfaturi de la Izaya , in spceial in ceea ce priveste ,, Dolarii'' si pentru nevoia lui de a cauta o viata care nu este obisnuita . El este liderul organizatiei ,, Dolarii'' si novela continua de asemenea devine si liderul temporar la Blue Squares,contarataca in al saselea novel . In acel novel Mikado isi dezvalui adevarata natura sau adevaratul caracter a parte mai intunecata a lui . Cand Kida se rentoarce in al saptelea novel Mikado il avertizeaza sa stea departe de afacerile lui .

Masaomi Kida

Un rezident al Ikebukuro-ului si cel mai bun prieten din copilarie a lui Mikado . El a fost singurul care la incurajat pe Mikado sa vina in Ikebukuro . Etse entuziasmat la cucerirea fetelor , dar se pare ca esueaza .Acesta a fost singur si depresiv dupa ce Mikado a ajuns deoarce oritenului a fost rapita si ranita in timpul unui razboi intre grupurile Blue square si Yellow Scarves , pe care el a condus in timpul mijocului anilor scolarii .Dupa ce Anri este ranita in timpul incidentelor Slasher iar prezenta ,, Dollars '' creste ,se simte obligat sa devina inca odata liderul Yellow Scarves . Pentru ca el a mai fost odata liderul Yellow Scarves , el a posedat un talent de lupta si de asemenea este sugerat faptul ca a ucis oamenii in anii lui de Shogun( lider). El il dipretuieste pe Iazaya pentru ca il pacalea in timpul cand s-a format Ellow Scarves , sa ne intoarcem la el pentru informatii despre liderul ,, Dollars'' acesta descopera ca este Mikado , el paraseste Ikebukuro cu fosta sa prietena Saki Mikajima.In timpul confictului dintre cele trei principale forte in Ikebukuro . Masaomi a comentat sau a spus ca nu o sa il lase pe Mikado sa ,,merga de partea intunecata '' pretinzand ca el a trecut deja prin asta .El se intoarce in volumul al saptelea dar nu reuseste sa se comfrunte cu Miakdo ,atunci cand el este marturii Mikado sa ii marturiseasca ca este defapt fondatorul ,, Dollars'' , dar Chikage nu crede asta desigur.

Anri Sonohara

O fata cu ochelarii care este la aceeasi scoala cu Mikado si Masaomi . Ea este reprezentantul clasei impreuna cu Mikado . Este detul de linistita si timida dar foarte apropiata de Mikado si Masaomi , dar ea tinde sa pastreze pentru ea desi stie sentimentlel lui Mikado si Masaomi pentru ea se considera incapabila sa simta ,, iubire'' fata de unul dintre ei .Ea este oarecum populara chiar daca este nesigura de acest lucru .In cazul in care trebuie sa se bazeze pe cineva ea se considera un parazit . In loc lui Niekawa Haruna, Anri se dovedeste a fii propietarul lamei ,, Saika'' . Dovedeste un bun control care indica ca nu este posedata de el .Acest lucru se datoreaza unei experiente traumatizante in timpul copilarie
cand mama sa la ucis pe tatal sau abuziv ,iar apoi pe ea cu ,,Saika''.Inabilitate ei de a iubit neaga ,,iubirea'' Saika-i p-entru oameni iar acest lucru o face pe Anri capabila sa controleze lama .
Acesta pare a fii un spadasim calificat , fiind capabila sa manuiasca ,,Saika'' cu pricepre. Dupa ce a invins Haruna , ea a gastigat controlul asupra ,, Saika-children'' care a creat Hauna .
Dupa ce a vorbit cu Celty ea a descis sa isi folosesca abilitatea pentru binele orasului . Anri deasemenea devine constienta de identitate lui Masaomi Kida ca lider a ,, Yellow Scarves'' , dar nu intelege de ce el a luat pozitia.

Celty Sturluson

Este eroina seriei .stiuta si ca ,, The Black Rider'' sau "The Headless Rider" ea este un Dullahan din Irlanda care a venit in Japonia sa isi gasesca capul furat . Motocicleta ei este defapt un cal in deghizare . Ea nu are inima si percepe prin intermediul senzorilor necunoscutii care nu sunt situati pe cap .Puterea fizica pe care o poseda este mai presus de om , desi nu egala cu a lui Shizuo Heiwajima. Ea este deasemena capabila sa manipuleze o umbra , substante durabile de a forma obiecte variind de la manusi .
Celty tarieste cu Shinra Kishitani, , care involuntar sunt implicatiii romantic .Ea lucreaza ca si un curier subteran . Aceasta poarta o casca atunci cand iese afara si comunica prin intermediul unui PDA .
Ea se bucura de chat online , televiziune si dvd-uri . Ea este una dintre minoritati care stie de creatorlu ,, Dolars'' si ca Anri stapaneste ,, Saika'' . In timpul seriei relatia ei cu Shinra se intensifica . In cele din urama ea spune ca este indragostita de Shinra . Are un obicei sa il loveasca in stomac pe Shinra defiecare data cand vobeste despre dragostea lui pentru ea .
Acesta se enerveaza cand Shira ii spune ca nu are nevoie de cap .In ciuda faptului ca este o fiinta supranaturala , se teme de extraterestrii si a dezvoltata o teama fata de ofiterii de trafic care o urmaresc frecvent . Dar ceea mai mare teama a ei este orecum ca ar putea fii distrus capul sau si ca acelsi lucru i sar intampla si ei .Ea este o membra ,, Dollar ''.

Shizuo Heiwajima

Un barbat tanar cu parul blond care este mereu vazut puratand ochelarii de spare si un costum de barman . Desi greu de definit si linisti cand nu este suparat , el are un temperament scurt si lupta cu o putere incredibila desii sustine ca uraste violenta .
Desii in ciuda abilitatilor sale simple si nerafinate de lupta el foloseste semne rutiere ,cosurii de gunoi , automate de suc ca arme .In serie este considerat cel mai puternic luptator .In novel este descrisa ca si puterea naturala nelimitata a unui om si asemanata cu ,, puterea de adrenalina'' care le da oamenilor o putere supranaturala in cazurile de urgenta .Acesta este capabil de miscari parkour adesea supraomenesti .
O abilitate obtinuta natura in timpul anilor de vanatoare . De asemenea este un membru ,, Dolars''.
El lucra ca si corp de garda pentru un colector de datorii in Ikebukuro si poarta o ura intensa fata de Izaya .Are un farte mai mic , Kasuka , care este un idol de top sub numele de Yuuhei Hanejima in showbiz .Deasemenea o cunoaste pe Celty de mult timp . Desi el si Iazaya sunt in conditii proaste ,acesta este bine familiarizat cu surorile mai mici ale lui Izaya ,Mairu si Kururi .
Numele si prenumele lui literar traduse insemana ,, om senin '' si ,, insula pasnica'' respectiv .

Izaya Orihara .

Etse un barbat tanar care vinde informatii pentru delectarea sa si se afla in spatele celro mai relevante intamplarii din serie .Acesta pretinde ca iubeste intrega rasa umana exceptandul pe Shizuo. A spus ca iubeste sa ii puan pe oamenii in conditi mizerabile si sa le observe reactile .Si el este priceput la parkour , si de asemenea este priceput cu cutitul sau , este singurul capabil sa lase multe taieturi pe costumul lui Shizuo dupa o lupta . In anime el rade capul unui membru chel , fara ca barbatul sa observe . La inceputul seriei Izaya banuieste ca Mikado este este creatorul ,, Dollar'' care mai tarziu se doveste a fii adevarata , stie identitatile celor trei liderii ai principalelor puuteri in Ikebukuro . Izaya el insusi este un membru ,, Dollars'' si se scupa cu recrutarea membrilor pana ce Mikado la oprit sa mai trimita invitatii . Online el pretinde ca este femeie si vorbeste ca in maiere feminine in chatroom .Motivele lui nu sunt in totalitate clare , unul dintre obiectivele sale principale este sa creeze un ,, razboi '' in Ikebukuro ca sa trezeasca capul adormit al lui Celty .
In ytrecut Izaya a fost la Raira Academy cu Shizuou , Shinra si Kadota . Potrivit lui Shinra , Iazya si Shizuo s-au urat cu pasiune aproape de cand s-au intalnit . In noel Izaya l-a acuzat pe Shizuo de crime in mai mule randuri . In anime ii cauzeaza lui Shizuo constante probleme .
Acesta are doua surori mai mici gemene care sunt scandalagii.
Numele lui vine de la combinatia biblica Isaiah si japoneza pentru ,, cel care se uita
peste multime ''

Shinra Kishitan

un medic tanar care traieste in subteran cu Celty si deasemenea este indragostit de ea .De cele mai multe ori el ramane acoperi ,si poarta o haina alba de laborator chiar si atunci cand nu lucreaza ca medic .Tatal lui a fost deasemenea doctor
si deasemenea a participat la interventi chirurgicale impreuna cu tatal sau , in copilarie . mai ales o vivisectie pe Celty . Shinra a fost la aceeasi scoala primara cu Shizuo .
Si atunci a fost interesat de puterea lui Shizuo nelimitata in momentele de furie .Defapt el mai degraba se bucura cand Shizuo face uz de puterea lui si este amuzat de lupta dintre Shizuo si Izaya . Prima lui intalnire cu Izaya a fost in gimnaziu , dupa care Shinra a fost priten cu Izaya de atunci .
Shinra este bine-informat cu notati din subteran Ikebukuro-ului , cum ar fii locatia unde se afla capul lui Celty si de sabia ,,Saika'' care a permis sa fie seprat de corp capul acestuia .
In ciuda faptului ca stie unde este capul acesteia acesta pastreaza secret fata de Celty de frica ca o sa o piarda daca ea isi va gasi capul , ca in calitate de sef ar avea o alta intentie fata de Celty .
Shinra pare a aveea capacitatea de a spune ce simte Celty , ceea ce o surprinde deoarce ea nu are cap sa isi arate sentimentele ei .El are un interes mare in fenomenele inexplicabile .
Numele lui online este relevat lui Anri intr-un singur chat.
Aoba Kuronuma
Introdus in volumul 4 din Durarara!! novel ,Aoba este student in primul an la Raira Academy . Acesta are o personalitate deschisa si este mereu vazut zambind spunand Mikado-Mikado-Senpai dar are si o parte intunecata .El este descris ca fiind asemantor cu o ''versiune mai tanara a lui ,Izaya Orihara ''. El se dovedeste a fii actualul lider al Blue Squares dar ia dat pozitia lui Mikado din motive necunoscute .
Aoba pare sa se teama un pic de Mikado , deoarce in incidentul din volumul 6 , unde Aoba este injunghiat cu un pix cand au efectuat acordul.
El se gandeste cand face cest lucru ,, Orihara Izaya , ai realizat acest lucru?Tu si eu probabil lam subestimat pe Mikado-senpai . Chiar si cu ceea ce Tu si Eu stim deja despre el sar putea intoarce acel sempai .
I-ar putea fi frica sa isi arate adevaratul caracter fata de noi .
Este relevat in cele mai recente chaptere ca in scoala primara faratele lui mai mare (introdus mai tarziu in novel) Izumi Ran care are in jur de 20 de ani acum , a abuzat de el pentru propriul sau amuzament astfel Aoba in schimb a creeat un incendiu in camera dormitorul lui Ran pentr ,, razbunare'' si Ran a luat vina ca incendiul a pronit de la o tigara de a lui cum au gandit adultii .Dupa divortul parintilor , Aoba a mers cu mama sa si si-a schimbat numle din Izumii in Kuronuma.Cativa ani mai tarziu a format Blue Square si ia cedat pozitia lui de lider la Ran .
Desi prima data can Aoba mentioneaza de Ran din nou in novel '' ii spune Aniki''.
Numele lui "Kuronuma Aoba" este tradus ca si ,, malstina neagra'' si ,, frunza tanara '' sau ,, frunza albastra'' respectiv '' Izumi'' fostul sau nume dupa ce parintii lui au divortat se traduce '' Fantana'' ca intr-o fantana cu apa
(sursa :http://en.wikipedia.org/wiki/Durarara!! si tradus in romana de Hisui no Shizuku)
Sus In jos
● Lene
Fondator Forum
Fondator Forum
● Lene


▌Nume : Timmi
▌Sex : feminin
▌Zodiac : Capricorn
▌Data nasterii : 01/01/1997
▌Varsta : 27
▌Puncte : 4502
▌Mesaje : 3542
▌Reputatie : 89

Durarara!! Empty
MesajSubiect: Re: Durarara!!   Durarara!! I_icon28Mier Mar 07, 2012 9:22 am

Cineva ma tot batea la cap cu animeul acesta. Dar nu-mi amintesc cine. AHH!
Oricum, cand voi avea timpul necesar sa il viozionez o voi face.
In ultimul timp chiar am avut o groaza de chestii pe cap si acesta e doar inceputul -.-
Sus In jos
https://myplace.forumgratuit.ro
Saravis
Membru Forum
Membru Forum
Saravis


▌Nume : Sara
▌Sex : feminin
▌Zodiac : Fecioara
▌Data nasterii : 01/09/1997
▌Varsta : 26
▌Puncte : 163
▌Mesaje : 146
▌Reputatie : 3

Durarara!! Empty
MesajSubiect: Re: Durarara!!   Durarara!! I_icon28Sam Iun 30, 2012 7:32 am

Desi la inceput pare plictisitor *poate si motivul pentru care am renuntat dupa un episod si am inceput din nou peste vreo doua luni*. Dar sincer pe urma am regretat ca nu m-am uitat mai devreme. A intrat imediat in actiune si absolut totul este invaluit in mister pana la ultimele episoade. Ceea ce e mai mult decat grozav!
Personajul meu preferat e Izaya. Psihopatul care a avut ca hobby pentru cam 5 secunde distrusul telefoanelor mobile. Nu stiu, el da farmec intregului anime. Plus ca el stie absolut totul si este cu un pas inaintea tuturor.
Mikado pare inofensiv si total pe dinafara Dar defapt si el ascunde niste secrete impresionante. Nu cred ca s-a gandit cineva ca el are vreo legatura in toata povestea asta.
Kida mi-a parut suspect de prima oara. Si nici secretele lui nu sunt de-aici de colo. Sunt destul de importante. Plus, uneori e atat de amuzant si kawaii! Oricum, el e al doilea personaj preferat al meu.
Pot sa spun ca acest anime m-a fascinat pana la sfarsit si chiar mi-a placut. In ciuda faptului ca ideea este pur si simplu geniala, eu tot cred ca personajele au facut toti banii. Eu mi-am numit ursuletul de plus Izaya si laptopul Kida, deci... XD
Oricum, a fost o vizionare foarte placuta si nu mi-a iertat deloc unghiile. Ma rog, este de recomandat pentru ca este un anime bun!
Sus In jos
Chihaya
Membru Forum
Membru Forum
Chihaya


▌Nume : Madu
▌Sex : feminin
▌Puncte : 166
▌Mesaje : 148
▌Reputatie : 4

Durarara!! Empty
MesajSubiect: Re: Durarara!!   Durarara!! I_icon28Joi Iul 05, 2012 2:43 am

La inceput si eu am spus ca e plictisitor , dar incetul cu incetul s-au complicat lucrurile , in special Izaya le facea , Shizuo era un super om , adoram scenele cu el , iar in principal povestea era despre cei 3 care aveau un secret si bla bla , la sfarsit s-a aflat. Ei bine , mi-au placut foarte mult episoadele cu Celty si cu Shizuo , cand povestea despre ei. E un anime reusit , poveste originala , il recomand xD
Sus In jos
http://animeplace-fic.boardlog.com/forum
Umi
Membru Forum
Membru Forum
Umi


▌Nume : (๑≖ิټ๑≖ิ≖ิ)
▌Sex : feminin
▌Puncte : 69
▌Mesaje : 59
▌Reputatie : 0

Durarara!! Empty
MesajSubiect: Re: Durarara!!   Durarara!! I_icon28Dum Aug 19, 2012 2:24 am

Eu cu greu m-am apucat de anime dar imediat ce am văzut Izaya şi Shizuo eram:" OTP! definitely!"
Anime-ul e interesant, povestea mai ales. Este original povestea şi este prezentată minunat! Mi-a plăcut şi îmi place de Celty...even though she doesn't have a head..meh. Şi Izaya chiar mi-a plăcut, personalitatea şi felul în care făcea lucrurile să se mişte~
Este un anime foarte bun! eu mă gândesc să încep manga dar sunt cam leneşă de la un timp ._.
Sus In jos
http://passivesmile.tumblr.com
Continut sponsorizat





Durarara!! Empty
MesajSubiect: Re: Durarara!!   Durarara!! I_icon28

Sus In jos
 
Durarara!!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~ Anime Paradise ~ :: ¨¢afenea¨ :: °°° คnime °°° :: Alte animeuri-
Mergi direct la: